Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.


Zobrazit předvolby

Aktuality

Aktuality

Solaris získal největší zakázku na vodíkové autobusy

Solaris získal největší zakázku na vodíkové autobusy Solaris získal největší zakázku na vodíkové autobusy

Poznaň si objednala 25 vodíkových autobusů Solaris Urbino 12 hydrogen. Pro polského výrobce jde o největší zakázku na vodíkové autobusy Urbino. Vozidla se připojí k flotile provozovatele veřejné dopravy MPK Poznaň ve druhé polovině roku 2023. Nákup vzešel z výběrového řízení, kde dopravce požadoval patnáct autobusů, využil však opce a rozšířil objednávku o dalších deset.

„Půjde o absolutní novinku ve flotile MPK Poznaň. Od těchto vozidel máme velká očekávání a pevně věřím, že svou roli úspěšně sehrají. Nákup nás navíc přibližuje ke splnění standardů e-mobility, které jsou na nás kladeny. Potřebujeme, aby 30 % našeho vozového parku bylo v roce 2028 bezemisní. Vozidla s nulovými emisemi nyní tvoří 18 % našeho vozového parku, ale po dodávce příslušných vodíkových autobusů toto číslo vzroste na přibližně 25 %, protože vyřadíme starší vozidla,“ řekl Krzysztof Dostatni, generální ředitel MPK Poznaň.

Vodíkový Urbino 12 hydrogen je vybaven palivovými články o výkonu 70 kW a na jedno natankování urazí až 350 km. Autobusy budou doplňovat vodík na čerpací stanici na Varšavské ulici poblíž nádraží. Smlouva s PKN Orlen byla podepsána na konci srpna letošního roku. Cestujícím bude k dispozici 31 míst k sezení, z toho deset plně bezbariérových.

MPK Poznań provozuje dnes již 58 elektrických autobusů Solaris, tedy téměř 20 % svého vozového parku. Vodíkové vozy Urbino 12 tvoří spolu s elektrobusy a trolejbusy klíčovou část bezemisních vozidel Solarisu. Výrobce dosud dodal 62 vodíkových vozidel dopravcům z Itálie, Německa, Nizozemska, Švédska, Francie a Polska. Autobusy získá také Dopravní podnik města Ústí nad Labem a o jejich pořízení usiluje i Ostrava.

Zdroj: zdopravy.cz